Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Moderator: Paulina

Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: digg » 04 sie 2009 17:00

Witam!

Widziałem ( i testowałem ) ostatnio w IKEI klęczniki - ponoć super rozwiązanie jak ktoś dużo pracuje przy kompie. Niby wszytko działa, siedzi się prosto itd, ale coś mi nie pasuję. Czy naprawdę są ,,zdrowe" i bezpieczne ?
Może ktoś z forumowiczów już dłużej potestował taki wynalazek?
digg
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2009 16:57

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: jabrax » 05 sie 2009 19:52

Pożyczyłam od kolegi klęcznik na tydzień do testów :-). Klęczenie ( klekosiag ) jest bardziej męczące - wytrzymywałam ok 2h dziennie. nie dla mnie - może mam krzywe plecy czy coś :-)
jabrax
 
Posty: 3
Rejestracja: 04 maja 2009 18:42

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: digg » 07 sie 2009 17:26

W sumie to dobry pomysł - IKEA powinna pożyczać klęczniki ( klękosiady ? ) do testów :) W ogóle do dobry był by pomysł z takimi meblami.
digg
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2009 16:57

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: DagaS » 20 gru 2009 10:07

Znalazłam wypowiedź eksperta, która jak myślę rozwieje wiele wątpliwości i mitów związanych z klęcznikami:

Klękosiad zwany też klęcznikiem jest meblem przeznaczonym do siedzenia, który kilkanaście lat temu „przywędrował” do nas ze Skandynawii. Jego budowa jest dosyć prosta: dwie tapicerowane poduchy przymocowane do drewnianego lub metalowego stelaża. Jedna z poduch (górna) służy jako siedzisko, druga pozwala na uzyskanie miękkiego podparcia podudzi. Cechą charakterystyczną klękosiadu, a zarazem jego podstawową zaletą jest nachylenie górnej poduchy ku przodowi o kąt ok. 30, które niejako automatycznie prawidłowo pozycjonuje miednicę. Pozycje miednicy podczas stania i typowego siedzenia różnią się przede wszystkim jej bardziej poziomym położeniem w tym drugim przypadku. Wykorzystanie pochylonego do przodu siedziska polega, zatem głównie na takim ustawieniu miednicy, które odpowiada jej pozycji podczas stania. Dzięki temu uzyskuje się ponadto prawidłowy kształt odcinka lędźwiowego kręgosłupa (zachowana zostaje lordoza lędźwiowa). Pozycja ciała, którą przyjmujemy korzystając z klękosiadu, jest więc bardziej naturalna niż ta, którą przyjmujemy siedząc na zwykłym krześle biurowym. Dotyczy to zwłaszcza pozycji ciała podczas pisania ręcznego, gdy tułów pochylony jest do przodu – klękosiad stwarza wówczas poczucie komfortu.
Niestety na tym kończą się zalety klękosiadu, pozostaje zaś kilka wad. Przede wszystkim klękosiad nie posiada oparcia, co uniemożliwia przyjęcie odchylonej do tylu, relaksującej pozycji ciała. Nie pozwala również na tzw. dynamiczne siedzenie – okresowe zmiany pozycji w zależności od wykonywanych czynności oraz upodobań użytkownika. W efekcie klęcznik powoduje powstawanie niepożądanego obciążenia statycznego. Korzystanie z klęcznika uniemożliwia ponadto przyjmowanie rekomendowanej współcześnie pozycji ciała podczas pracy przy komputerze – pozycji charakteryzującej się kątami rozwartymi w stawach: łokciowych, biodrowych, kolanowych i skokowych, a wręcz przeciwnie – wymusza nadmierne zgięcia w tych stawach. Podparcie całego ciała na goleniach powoduje dodatkowo nacisk znacznej masy na te (nieprzystosowane do tego rodzaju obciążeń) elementy układu ruchu. Wadą klękosiadu jest również zmniejszenie zasięgu rąk, co w połączeniu ze skomplikowanym procesem siadania i wstawania może bardzo utrudnić pracę. I wreszcie dyskomfort związany z możliwością zsuwania się odzieży (zwłaszcza spódnic).
Generalnie rzecz biorąc, jeżeli korzystanie z klękosiadu nie powoduje nawet nadmiernego dyskomfortu, to i tak nie należy siedzieć na nim dłużej niż ok. 2 godz. dziennie. Nie może, więc stanowić on JEDYNEGO siedziska na stanowisku pracy biurowej (zwłaszcza przy komputerze), a jedynie uzupełnienie typowego krzesła biurowego.

Dr inż. Zbigniew Jóźwiak
Zakład Fizjologii Pracy i Ergonomii
Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera
Awatar użytkownika
DagaS
 
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2009 11:54

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: Dżefrej » 21 gru 2009 11:00

Ciekawe czy opinia pana doktora odnosi się również do tego rodzaju krzesełek z klęcznikiem? :D
Załączniki
standingchairjs3nq7.jpg
standingchairjs3nq7.jpg (10.59 KiB) Przeglądany 13404 razy
kneelinglowtq1zx7.jpg
kneelinglowtq1zx7.jpg (6.05 KiB) Przeglądany 13404 razy
Awatar użytkownika
Dżefrej
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2009 09:48

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: hihot » 30 gru 2009 09:24

Z tego co wiem to np. w japonii dosyć powszechnie korzysta się z klęczników, a japończyki głupie nie są :D
hihot
 
Posty: 12
Rejestracja: 30 paź 2009 10:58

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: słoneczko » 31 maja 2010 09:41

Zaczęłam czytać ten wątek i nie wiedziałam, co chodzi. Myślałam, że komuś działy się pomyliły.
Jak dobrze, że ktoś wrzucił zdjęcia na koniec, bo przynajmniej teraz wiem, jak taki klęcznik wygląda.
Przyznam dość ciekawe urządzenie, czy może mebel, ale ja chyba nie zdecydowałabym się na zakup czegoś takiego;)
słoneczko
 
Posty: 74
Rejestracja: 23 lut 2010 13:59

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: gutdesign » 03 lip 2010 15:26

Klęczniki się nie przyjęły :) Był czas, że je lansowano ale jednak są niewygodne mimo ergonomicznego projektowania.
gutdesign
 
Posty: 28
Rejestracja: 27 sie 2009 21:39

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: alideco » 20 paź 2010 11:20

To prawda, pamiętam jak byłam małym dzieckiem to moja dentystka (mama koleżanki) miała taki w kuchni, oprócz tego , że fajnie się na nim jeździło ;) to na dłuższą metę siedzenie jest uciążliwe. Według mnie lepsze są fotele i krzesła dobrze wyprofilowane i z oparciem.
alideco
 
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2010 13:58

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: MebloHurt24 » 27 paź 2010 14:20

Na pewno są praktyczne i wygodne,natomiast nie wydaje mi się aby nasze społeczeństwo szybko się do nich przekonało. Musicie przyznac ze to dosyc innowacyjne rozwiazanie.
MebloHurt24
 
Posty: 94
Rejestracja: 12 maja 2010 13:30

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: christopher » 04 sie 2016 09:11

To jest dosyć ciekawe rozwiązanie choć nigdy o tym nie słyszałem. Niestety cena wg. mnie nie jest najlepsza gdyż na to konto można śmiało kupić fotel do komputera.
christopher
 
Posty: 13
Rejestracja: 01 sie 2016 07:37

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: Wiesiuuiw » 04 sie 2016 11:19

moim zdaniem jak najbardziej jest zdrowe :) sam niestety pracuje przy komputerze, poniewaz jestem programista. Spedzam cale dnie przy urzadzeniach elektronicznych i z czasem zaczely mnie mocno bolec plecy. Na szczescie znajoma mi powiedziala o tych klecznikach. Kupilem no i jestem bardzo zadowolony. Czuje sie o wiele lepiej i juz nie czuje tego bolu plecow po zakonczonej pracy przed komputerem. Takze naprawde jestem z tego wszystkiego zadowolony. Wydaje mi sie, ze kleczniki sa zdrowe, bo nie mam takiego bolu jak wczesniej i nie oliczam minut do zakoncznenia roboty, jak to yblo dawniej. Na pewno kazdy powinien sobie sprobowac
Wiesiuuiw
 
Posty: 6
Rejestracja: 04 sie 2016 11:15

Re: Czy klęczniki są praktyczne i zdrowe?

Postautor: knaker » 04 paź 2017 08:08

według mnie na pewno nie
knaker
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2017 15:36


Wróć do Gabinet

 


  • Podobne Tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron


© 2009 Projektowanie i wystrój wnętrz | projekty wnętrz – ProjektowanieWnetrz.eu